Carl Friedrich Gauss Hayatı, Çalışmaları ve Matematiğe Katkıları

Carl Friedrich Gauss Hayatı, Çalışmaları ve Matematiğe Katkıları

Bilim Adamı, Matematikçi 

"Matematikçilerin Prensi" olarak da bilinen Carl Friedrich Gauss (eski yazım kuralıyla Gauß), 1777 - 1855 yılları arasında yaşamış ünlü Alman matematikçi ve bilim adamıdır. 

Üstün zekâsı henüz okumayı bilmiyor olmasına rağmen toplama ve çıkarmayı yapabildiğinden dolayı ön plana çıkmaktadır. Güç koşullarla sağladığı eğitimini 14 yaşında bir asilin verdiği destek sayesinde tamamlamayı başardı. 16 yaşında Öklid Geometrisi nin (Eukleides Geometrisi) alternatifi olacak bir geometri hazırladı. 1795 yılında Göttingen Üniversitesi'ne girdi. Üniversite yıllarında, sadece pergel ve cetvel kullanarak on yedi kenarlı düzgün bir çokgenin çizilmesi metodunu bulmuştur. Bu buluşu mezarının üzerine oyulmuştur. Archimedes tarafından başlatılan bu geleneğin bir matematikçiyi etkilediği anlaşılmaktadır. 1799 yılında Cebrin Temel Teoremi olarak bilinen (n'inci dereceden bir denklemin tam n tane kökü vardır) teoremi kanıtlayarak doktora derecesini aldı. 1832 yılında manyetik olayların ölçülmesini sağlayan birim sistemini geliştirdi. Bu nedenle manyetik akı birimine, gauss adı verildi. 1833 yılında bir telgraf cihazı geliştirdi. Ayrıca ilkokulda öğretmeninin öğrencilerden 1'den 100'e kadar olan sayıların toplamını istemiştir. Bunun üzerine Gauss, "Gauss Yöntemi" ile soruyu çözer ve öğretmene verir. Öğretmen sorunun sonucunu hesaplayarak Gauss'un doğru sonucu bulduğunu görmüştür. 

Matematiçilerin prensi Gauss (Karl Fredrich Gauss Alman matematik, astronomi ve fizik bilginidir. Gauss, matematik tarihinde ve matematik öğreniminde, eserleri ve buluşları ile yaşayan 19. yüzyılın önde gelen bir matematikçisidir. Gauss, matematik tarihinde matematiğin üç prensinden biri olarak adlandırılır. 

Carl Friedrich Gauss  Hayatı 

Gauss un dedesi ve babası fakir kimse bir kimse idi. Babası Gerard Dietrich (1744- ) bahçıvanlık, kanal işçiliği ve tuğla örücüsü olarak hayatını kazanmıştır. Gauss, Göttingen Üniversitesinde öğrenim gördü.1799 cebirin temel sayıları üzerinde yaptığı çalışmalarıyla Helmsdet Üniversitesi nde doktor ünvanı aldı. Göttingen de yeni kurulan rasathaneye müdür olarak atandı (1807). Ömrünün sonuna kadar Göttingen de kaldı. 

16 Haziran 1854 tarihine kadar yirmi yıldan beri yaşadığı Göttingen den dışarı çıkmadı. Bunun sebebi, Göttingen i Cassel e bağlayacak demir yolunu görmekti. Demir yolu açılış törenini de görmek için 16Haziran da tören yerine atlı arabayla giderken, atların hızlı gitmesi sonucu, Gauss arabasından dışarı fırlar ve ağır yaralanır. Buna karşın demir yolunun açılış töreninde bulunmuştur.31 Temmuz 1854 de tren Göttingen e ulaştı. Bu olayı görebilmek Gauss un en mutlu günü idi. 

Gauss, bu araba kazası dışında başka bir ciddi kaza ile karşılaşıyor. Şöyle ki: Çocuk yaşlarında iken ilkbaharda yağan yağmur suları sonucu evlerin önünden geçen kanal taşar.Bu kanal civarında oynayan küçük Gauss kanala düşer.Küçük Gauss boğulmak üzere iken,civardan geçen bir çifçi tarafından kurtarılır.Gauss un kalp ve böbrek rahatsızlığından dolayı vücudunda su toplanır.Şiddetli acılar çekmeye başlar (1855).Eline de kramp girmesine ve şiddetli sancılarına rağmen fırsat buldukça çalışmalarına devam etmiştir.

Gauss, hayatında hiç dinlenmeden çalıştı. Hastalığının son günlerine kadar çalışmalarına devam etti. Ömrünün son dakikasına kadar şuuru yerindeydi. Son mektubunu Sir David Brewter e gönderdi. Bu mektubunda elektrikli telgraftan söz ediyordu. 

30 Nisan 1777 tarihinde Brunswinck te doğan Karl Fredrick Gauss,23 Şubat 1855 sabahı Göttingen de 78 yaşında vefat etmiştir. 

Carl Friedrich Gauss Bilimsel Kişiliği 

Gauss un matematik, astronomi ve fizik konularında yaptığı araştırmalar aşağıdaki şekildeki özetlenebilir. Gauss ve Matematik Gauss, Çocukluğunun ilk yaşlarında erken gelişen zekâsı ve matematiğe karşı yeteneğiyle üne kavuşmuştur. Ne kadar inanılmaz gibi görünürse görünsün, Gauss üç yaşına gelmeden üstün bir matematik zekâya sahipti. Matematik tarihinde bu gerçeğin başka bir örneği yoktur. Gauss, on yaşına gelince aritmetik sınıfına alındı. Bu sınıftan önceki sınıflarda aritmetiğin ağır konularından biri olan aritmetik seri konusu okutulmazdı. Onuncu sınıf öğretmeni Butther öğrencilerinden: 

81,297;81;496 .. Şeklindeki aritmetik dizisinin sonucunun bulunmasını ister.

Bu seri toplamının ardışık terimleri arkasındaki fark 198 olup, burada 100 tane terim toplanacaktı.10 yaşındaki ve ilkokul üçüncü sınıf bir öğrenciye bundan daha zor bir soru sorulamazdı. Gauss ilk fırsatta bulduğu sonucu, öğretmenin masası üzerine koyar. Sınıfın diğer öğrencileri, bir saat kadar öğretmenlerinin sorusunu cevaplamak için gayret göstermişlerdir.

Bu başarılı durum sonucu okulun 17 yaşındaki yardımcı öğretmeni Johnn Martin Bartles (1762-1836) ile 10 yaşındaki Gauss un arasında tüm hayatı boyunca süren bir öğretmen-öğrenci arkadaşlığı bağı kurulur. Matematik sempatizanı olan öğretmen, Analiz Elemanlar ve Cebir adlı el kitabını Gauss ile birlikte hazırlamışlardır. Bartels ve Gauss geliştirmek için beraber çalışmışlardır. Gauss un ilk çalışmaları binom teoremini kolayca çözmesidir. 

Gauss un bu durumu Bruonscweig Dük ünün ilgisini çekti. Dük, okul masraflarını üzerine alarak Gauss u Göttingen Üniversitesi ne gönderdi. Henüz 16 yaşındayken astronom Herchel in 1871 yılında keşfettiği Uranüs Gezeninin yörünge elemanları hesaplayarak, Yerküre nin herhangi bir noktasından yapılan ölçümlere bu gezenin yörünge elemanlarını bulmaya yarayan, günümüz-de de hala kullanılan bir yöntem ortaya koydu.

Gauss,1798 de Helmste e yaptığı bir inceleme gezisinden sonra, Bbraunscheweig e döndü ve birkaç yıl içinde kendisini büyük matematikçilerin arasına koyacak eseri hazırladı.1795 de bulduğu, ancak ilk kez 1806 da açıkladığı en küçük kareler yöntemiyle,1799 da bulunan cebirin temel yasalarından biri olan Gauss Yasası adıyla da anılan, cebirsel fonksiyonların ayrıştırılmasına ilişkin yasanın,1801 de bulunduğu sayılara kuramıyla ilgili çalışması ve dağılım olayını açıklayan Gauss dağılımı olarakta bilinen çalışmalarıyla diferansiyel geometriye yönelik ve buna bağlı olarakta geliştirdiği Gaussyönelik ve buna bağlı olarakta geliştirdiği Gauss eğrileriyle ilgili incelemelerini matematiksel özel bir önemi vardır.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :