Besin Grupları İle İlgili Bilgi

Besin Grupları İle İlgili Bilgi

İnsanın beslenmesi için gerekli olan enerji, protein, karbonhidrat, vitamin ve minarellerin yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Yiyeceklerimiz besleyici de erleri açısından 5 grupta toplanır.

1. Grup: Et, tavuk, balık, sakatat, yumurta, kurubaklagiller.
Bu gruptaki besinler protein, demir, çinko ve B vitaminlerinden zengindirler. Ayrıca enerjide verirler.1 günde, bu grup besinlerin bir veya birkaçından karışık olarak 2 -3 porsiyon yenilmelidir. Fazla tüketildiğinde, kolesterol, gut, hipertansiyon vb sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilir.

2. Grup: Süt, yoğurt, peynir, vb.
Bu grup, kemiklerimiz ve dişlerimizin sağlığı için gerekli olan kalsiyumdan zengindir. Ayrıca temel besin ö elerimizden protein, karbonhidrat ile vitaminler açısından A ve B vitaminlerinin bir ço u için de iyi kaynak sayılır. Bu gruptan, günde 1-3 porsiyon yenilmesi önerilmektedir.

3. Grup: Sebze ve meyveler.
C vitaminini, bazı mineraller ve posa ihtiyacımızı bu grup besinlerden karşılarız. Kış ve yaz meyve ve sebzelerinin hepsi bu gruba dahildir.
Yeşil yapraklı sebzeler, C vitamininin yanı sıra A ve B vitaminlerinden, havuç A vitamininden zengindir. Bu gruptaki yiyeceklerden günde3-5 porsiyon tüketmek gerekmektedir.

Mevsiminde do al olarak yetişen meyve ve sebzeler özelikle tercih edilmelidir.
Özellikle yaz aylarında likopen ve A vitamininden zengin olan domates ve kış aylarında da portakal ve mandalina tüketimine özen gösterilmelidir.

4 . Grup: Tahıllar, ekmek, makarna, pirinç, bulgur, çorbalar, unlu mamuller.
Bu grup besinler temel enerji kaynağımız olarak günlük beslenmemizde yerini almaktadır. Ayrıca B1 vitamini ve bitkisel proteinlerin kaynağı olarak kullanılmaktadırlar.
Genel olarak, yetişkin bir kişi için her öğünde 2 dilim ekmek veya günlük 6-11 porsiyon tahıl grubu gıda tüketimi yeterli olmaktadır.

Enerji ihtiyacı yüksek olan işçi sporcu vb. fiziksel aktivitesi yüksek olan bireylerde, bu miktarlar aktivitenin durumuna göre arttırılabilir. 

Şişmanlık sorunu olan fiziksel aktivitesi sınırlı ve sedanter yaşama sahip veya yaşlı bireylerde, ekmek veya tahıl grubu di er besinlerden 1 porsiyon tüketmek, şişmanlık sorununu ortadan kaldırmak adına kullanılabilir.

5. Grup: Yağlar, şeker, salça-sos ve baharatlar.
Lezzet vermek amacıyla kullanılan yiyecek grubudur. Yağlar, lezzet verici olarak kullanılan, yüksek enerji veren ve dikkatli tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

Yağların, şekerlerin ve özelikle hazır sos veya lezzet arttırıcıların fazla kullanılması, fazla alınması çeşitli sağlık sorunlarına ve özellikle şişmanlığa, kolesterolün yükselmesine , diş çürüklerine, şeker hastalığına neden olabilmektedir.

Dengeli ve Yeterli Beslenme, açısından günlük besin tüketiminde, değişik besin gruplarının bir arada ve yeterli miktarlarda alınması, sağlığın korunması açısından son derece önemlidir.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :