Ampulün İcadı Hakkında Kısa Bilgi

Ampulün İcadı Hakkında Kısa Bilgi

Ampul, havası boşaltılmış, ince bir cam koruyucunun içine yerleştirilmiş, direnci büyük iletken telden yapılmış bir aydınlatma aracıdır. Ampul, elektrik devresine bağlandığında bu telden akım geçer. İçinden akım geçen tel ısınıp akkor hale gelir ve çevresine ışık yayar. Ampullerde kullanılan tel tungsten teldir.

Ampul deyince akla gelen isim Thomas Alva Edison dur. Elektriğin icadı, aydınlatmada da kullanılabileceği fikrini doğurmuştur ve Edison bunun yöntemini geliştirmek için 1879'da iz sürmeye başlamıştır. Bunun için 1300 derecede bile erimeyen, akkor haline geçip beyaz ışık veren bir filament aramıştır ve bunun için 1600 farklı yöntem ve madde denemiştir. Geliştirdiği karbon fiber fonksiyon sağlamıştır. Ancak bundan birkaç yıl sonra bundan da iyisi bambudan geliştirilmiş, sonunda  tungstenden bir fiber kullanılmaya başlanmıştır.

İlk ampul 1879'da gerçekleştirilmiş ve 40 saat yanmıştır.

Tungsten gri ya da beyaz, ağır, metal özelliği taşıyan bir kimyasal elementtir.  Adı İsveçte'ki ağır anlamındaki tung ve taş anlamındaki sten den gelir. Simgesi V, atom numarası 74 tür. Erime noktası 3410 derece santigrattır. Bu tüm metaller arasındaki en yüksek erime sıcaklığıdır. Bu özellikleri nedeniyle tungsten ampullerde kullanılmak üzere en ideal adaydır ve uzun yıllardır da kullanılmaktadır.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :