Albrecht Dürer Kimdir' Sanat Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Albrecht Dürer Kimdir Sanat Hayatı Hakkında Kısa Bilgi 

Babası Macaristan'dan Nürnberg'e yerleşen kuyumcu Albrech Dürer, annesi Barbara Holper olan sanatçı Nürnberg de 1471 yılında doğdu. 

Dürer bir süre babasının dükkanında çizim işlerinde çalıştı. Daha sonra Nürnbergli ressam Michael Wolgemut un atölyesinde resim dersleri aldı. 

1490'da ilk yağlıboyası olan babasının portresini tamamladı. 1492 yılında Basel'de tahta baskı atölyesinde çalıştı.

Terence nin komedilerini, Chavalier de la Tour Landry nin genç bir kızın eğitimini konu alan yapıtını resimledi. 

1494 de doğduğu kentte mızmız bir kadınla olan Agnes Frey le evlendi. İlkin Tiziano ve Giorglone ile tanıştı Venedik de daha sonra Hollanda olmak üzere birçok şehre geziler yaptı.

İkinci kez gittiği İtalya da iki yıl kaldı ve orada Grovanni Bellini ile tanıştı. Dönüşünde matematik, geometri, Latince ve edebiyat gibi konularda bilgisin, çoğalttı. 

1512 de imparator Maximilian'a saray ressamı olarak atandı. Çeşitli dekorasyon uygulamaları yapan Dürer in saray ressamlığı V.Karl ın döneminde de sürdü. 

1513-1514 yıllarında bakır oymabaskılarının en ünlüleri olan Şövalye, Ölüm ve Şeytan , Aziz Hieronymus Çalışma Odasında ve Melankoli I'i yarattı. 

1515 yılında ünlü Yüksek Rönesans ressamı Raffaello ile Dürer çalışmalarını birbirlerine göndermeye başladı. 

1520 Temmuzunda eşiyle birlikte Felemenk te geziye çıktı. Alman sanatının önde gelen isimlerinden Matthias Grünewald a bazı oyma baskılarını armağan etti. 

Felemenk resim okulunun ustalarıyla tanıştı. 1521 yılında ziyaret ettiği Brugge ve Gent de 15.yüzyılın Flaman ustalarının yapıtlarını gördü. 

Aynı yılın temmuz ayı eşiyle birlikte Nürnberg e döndü. Sağlığı da bozulmaya başlayan sanatçı son senelerini kuramsal ve bilimsel yazılarla kitap resimlerine ayırdı. 

Nürnberg de 1528 de ölen ünlü sanatçı Yuhanna Mezarlığına gömüldü. 

Önemli Yapıtları: On bir Hristiyanın Katledilmesi, Dört Büyücü, Doktor Rüyası, Bir Kadını Taşıyan Deniz Canavarı, Babil in Büyük Fahişesi, Adem ile Havva, Müneccim Kralların, Tapınması, Genç İsa Doktorlar Arasında, Gül Çelenkler Şenliği, Kutsal Üçlünün Tapınması.

Adınız :
Mailiniz :
Yorumunuz :
Doğrulama Kodu :